Ana Sayfa İsveç'te Yaşam İsveç’ten İlk İzlenimler

İsveç’ten İlk İzlenimler

Yazar: Burak Ardalı Temmuz 6, 2018

Geleli tam 2 ay oldu ve biraz izlenimlerimizi yazmak istedik. Turistik olarak önceden geldiğimizde çok sevmiştik ve hatta neredeyse hayran kalmıştık fakat bunu haliyle biraz da turistliğimize vermiştik. Şimdi yerleştiğimizde daha net anlayabiliyoruz, İsveç gayet güzel. Bir kış geçirmeden çok güzel şeyler söylemekten kaçınıyoruz ama kıştan da korkmuyoruz. Sonuçta “Winter is coming”, öyle değil mi? 🙂

Got GIF by Game of Thrones: #PrepareForWinter - Find & Share on GIPHY

İsveççe ve İngilizce

Biraz İsveççe öğrenmemiz gerekiyor, market alışverişleri zor geçiyor. 🙂

İngilizceyi çok ama çok iyi konuşuyorlar. Nüfusun %90’ının İngilizce bildiğini okumuştuk, bu bilgi bizi şu ana kadar yanıltmadı.İngilizce konuşmaktan da keyif alıyorlar. (Galiba pratik için)

Kişisel Alanlar ve Özgürlük

Kişisel alanlar İsveç’te yazılı olmayan ilk kurallardan. Otobüs beklerken, sıra beklerken en az aranıza 1-2 metre koymak durumunda kalıyorsunuz. Bu tabii bar/konser girişlerinde uygul(a)namıyor.

 

İsveç Kültürü

Kadın-erkek eşitliği çok önemseniyor. O kadar eşitlik önemseniyor ki bir kadına yer vermek/buyrun önden yapmak falan kibarlık değil aksine kötü algılandığını okumuştuk. Burak burada birkaç kez refleks olarak yaptı ama bir şey demediler, aksine mutlu olan da var. 🙂

Bisiklete aşıklar, çok fazla bisiklet kullanıyorlar. Bu konuyla ilgili de bir yazı yayınlayacağız.

İstanbul gibi çok nüfuslu bir yerden buraya gelmek İsveç nüfusu hakkında biraz şok olmanıza neden olabilir çünkü az insan var.

Her yer çocuk ve çocuk arabası. İsveç, çocuklara çok iyi bakıyor.

İsveç Doğası

Yaklaşık olarak %57’si orman olan İsveç’te büyük parkları ve ormanları keşfetmek çok güzel.

Sokaklar ve yollar çok temiz.

Sessizlik harika. Umarız kışın bir canavara dönüşmez. 🙂

Hava çok yavaş kararıyor ve hava kalitesi epey yüksek.

Çeşme suları harika, gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

İsveçliler

İsveçliler çok sıcak ve yardımsever insanlar. Bununla ilgili burada yaşayan bir arkadaşımız kışın biraz soğuk olabiliyorlar, bu ‘yaz’ modları dedi. 🙂

İsveç çok pratik bir ülke. IKEA’nın bazı pratik eşyalarını görmüşsünüzdür, burada bu pratiklik tüm yaşama yayılmış durumda görünüyor.

Hava durumu İsveçliler için elzem noktada. Her zaman havayla ilgili konuşabilirsiniz.

Fika dedikleri, kahve ve tatlıdan oluşan küçük bir etkinlikleri var ve tatlıları çok seviyorlar. Kahve çok tüketiyorlar. İsveç kültürü adı altında bir yazı yayınlayacağız.

Genelde çok net ve dakikler.

İsveçliler çok planlılar, gelecek senelerin planları bile şimdiden belli.

Cüretkar doğum izinleriyle babaları da dışarda bebek arabalarıyla görmek mümkün. Doğum izinleri ile ilgili yazı paylaşacağız. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! 🙂

 

 

Bunları da sevebilirsiniz;

Yorum Bırakın