Ana Sayfa İsveç'te Yaşam İsveç’te Yaşamın Karanlık Tarafı

İsveç’te Yaşamın Karanlık Tarafı

Yazar: Ece Ardalı Kasım 25, 2018

Stockholm’e taşındığımızdan beri en çok kasım ayından korkuyorduk. Neden mi? Çünkü günler kısalıyor, karanlık basıyor, hava soğuk ama henüz kar yok. Yani anlayacağınız birçok olumsuz diyebileceğimiz özellikler Kasım ayında bir araya gelmiş.

Stockholm’de kış ayları

Peki ya ne oldu?

Evet bunların hepsi gerçek, hiçbiri abartı değil; fakat şehir bize tüm bunlara rağmen çok güzel geliyor. Bizi aslında en çok etkileyen şeylerden biri bu kadar soğuk ve güneşsiz günlerde yaşayan insanların, bu günlerde kendilerini mutlu olmak için nasıl motive ettikleri oldu. Daha önce ev dekorasyonu ile ilgili yazdığımız yazıda ışıklandırmanın İskandinav tasarımında ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Karanlık günler geldikçe evde önem verdiğimiz ışıklandırmanın sokaklara nasıl taştığını gördük. Yani sadece evlerin değil sokakların da ışıklandırmasına ne kadar önem verdiklerine ve insan psikolojisini güzel etkileyecek şekilde nasıl düzenlendiğine şahit olduk. Bazen sokaklar o kadar ışıl ışıl oluyor ki saat 3’te havanın kararmış olmasındansa sokağın ne kadar güzel olduğuna ve tatlı gözüktüğüne odaklanıyorsunuz. Sonra gözümüze Türkiye’de daha çok yılbaşı ağaçlarını süslemekten hatırladığımız minik ampullü lambaların, renkli ya da sarı olarak farklı çeşitlerde neredeyse her sokakta bulabileceğiniz dükkanlarda satıldığı çarptı. Hemen kendimize de bir tane aldık tabii! 🙂 Stockholm’de neredeyse her balkonda bu lambalardan görebilirsiniz. Balkonların ışıklandırması adeta o evde yaşayanların zevkini gösterdiği için balkon dekorasyonu önemli. Burada komşular arası gizli bir rekabet olduğunu düşünüyoruz ya da bu tamamen bizim genlerimizden gelen küçük bir kuruntu. 🙂

Güneşsiz günler için aldığımız bir tavsiye de D vitamini takviyesi yapmamızdı. Gerçekten güneşsiz günler, mutsuz ve depresif olmaya meyiliniz varsa buna çok uygun; kendinizi bir anda dipsiz bir depresyon içinde bulabilirsiniz! Şaka bir yana, güneşin insanı mutlu ettiğine ve serotonin hormonu salgılattığına dair çeşitli araştırmalar var; bu nedenle bu tavsiye bizim için çok değerliydi ve ilk fırsatta kasım ayının başında vitaminimizi aldık. Şu an kullanıyoruz ve gerçekten vücudumuzda enerji yükselişini ve mutluluk artışını hissettik. Belki de placebo’dur, kim bilir?

Kasım, turistik olarak gelmek için en uygun ay olmayabilir belki; ama olur da gelirseniz sakın kasım ayında Stockholm’de ne yapılır demeyin, çok güzel yerel aktiviteler oluyor. Ara ara Instagram sayfamızdan da etkinlikleri paylaşıyoruz. Şimdi 13 Aralık’ta kutlanacak olan Lucia Günü’nü heyecanla bekliyoruz! Sonra görüşürüz!

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! 🙂

 

Bunları da sevebilirsiniz;

Yorum Bırakın