Ana Sayfa İsveç'te Yaşam İsveç’e Nasıl Geldik? Hikayemiz Ne?

İsveç’e Nasıl Geldik? Hikayemiz Ne?

Yazar: Burak Ardalı Temmuz 12, 2018

Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar: Ya bir insan bir yolculuğa çıkar ya da şehre bir yabancı gelir.

Tolstoy

Herkese merhaba! Bu satırları buraya geldikten ancak bir ay sonra yazabiliyoruz. Biz Burak ve Ece. İsveç’e yeni taşınan bir çiftiz. Son 1-2 senedir yurt dışına taşınmayı planlarken kendimizi Stockholm’de bulduk. Bununla ilgili süreci başından beri anlattığımız bir Instagram hesabı açtık, takip edebilirsiniz.

Merhaba. Biz çok yakın zamanda İsveç’e taşınacak yeni evli bir çiftiz. Bu yeni maceraya yol alırken bize eşlik etmek isteyenleri de yanımıza almak istiyoruz. Uzun yolda gemimizi bekleyen ev ve iş bulma gibi serüvenler ile beraber İsveç ve İskandinav kültürüyle ilgili içerikler paylaşmayı hedefliyoruz. Genel olarak Stockholm’ün yaşam tarzı, iş hayatı ve kültürel etkinlikleriyle ilgili zaman zaman canlı yayınlar yapıp, eğlenceli boomerang’lar ve story’ler ile size İsveç’i ve İsveçliliği elimizden geldiğince yaşatmaya çalışacağız. Şimdilik birinci görevimiz İsveç Konsolosluğu’na gidip bilgilerimizi vermek ve oturum kartının gelmesini beklemek. Hadi başlayalım. 🚀 #sweden #stockholm #vikingailesi #adventure #turkey #stockholmdeyasam #isvecteyasam

A post shared by Viking Ailesi 🇸🇪🇹🇷vikingfamily (@vikingailesi) on

Her şeyden önce, nasıl gittiniz?
Ece halihazırda Türkiye’de bir İsveç firmasında çalışıyordu ve Stockholm’e transfer oldu. Bu nedenle iş için buradayız ve bu şekilde oturum izni alabildik. İsveç’te çalışma izni aldığınızda eşinizin de aynı şartlarda faydalandığını söyleyelim.

Ne iş yapıyorsunuz?
İkimiz de reklam sektöründeyiz.

Nerede yaşıyordunuz?
İstanbul’da yaşıyorduk.

Neden gittiniz?
Cevap vermesi biraz zor bir soru, her seferinde yutkunuyoruz ama ikimizin de planları arasında yurt dışında yaşamak/çalışmak vardı.

İsveççe biliyor muydunuz?
Hayır, burada yavaş yavaş öğrenmeye başladık. İsveç’in %90’ının İngilizce konuştuğunu okumuştuk, şu ana kadar bu veri bizi yanıltmadı. Çok anlaşılır bir şekilde İngilizce konuşuyorlar.

Çalışma iznine nasıl başvurdunuz?
Transfer süreci başladıktan sonra şirket bizim adımıza kendisi başvurdu. Bize sadece aracı bir firmadan basit bilgileri doldurduğumuz bir form geldi ve onu doldurduk. Geri kalan her şeyi danışman firma halletti.

Tamam, çalışma iznine başvurdunuz da….
Danışman firma bizim yerimize başvurduktan sonra 3 hafta bekledik ve buna takiben heyecanla beklediğimiz haber geldi, başvurunun olumlu olduğunu söylediler. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’na parmak izi ve fotoğraf vermek için gittik. Bu aşamadan sonra da oturum kartını almak için 2-3 hafta daha bekledik ve kartı aldıktan sonra gitmeye hazırdık. (Bu oturum kartında çalışma izniniz de çalıştığınız firma ismi birlikte yer alıyor.)

Ne kadar sürdü?
Çalışma iznine başvurduktan sonra tüm süreç 1,5 ay kadar sürdü. Değişkenlere göre 6 ay veya daha fazla süren de var.

İlk izlenimleriniz nasıl?
Bir iki kez turistik olarak gelmiştik, yaşam nasıl olur diye şöyle bir alıcı göz ile bakmıştık fakat turistken anlaşılmayan çok fazla şey oluyor. Şu ana kadar her şey, düşündüğümüz ve araştırdığımız gibi gidiyor. Ne okuduysak, ne araştırdıysak aşağı yukarı aynı çıkıyor. İlk izlenim olarak her şey yolunda ve güzel, sadece marketler neredeyse tamamen İsveççe olduğu için biraz zorlanıyoruz. Tabii Google Maps veya CityMapper olmadan da bir yere çok fazla gidemiyoruz.

Kısaca;
Biz yukarıda yazarken çok basit gibi göründüğünü düşünsek de başvuru sonuçlarını beklemek, her adımda heyecanın yükselmesi, zamanın çok yavaş geçmesi, sonra birden çok hızlanması vb. gibi değişik duygular yaşadık. Bir kere yola girince gerisi geliyor. Zaten Coldplay’in de dediği gibi “Nobody said it was easy.” değil mi?

İsveçliler nasıl? Nasıl karşıladılar sizi?

Hem iş yerinde hem de sosyal hayatta anlatıldıkları kadar soğuk değiller, bu biraz sizinle de ilgili. Kendinizi nasıl yansıtırsanız o şekilde geri dönüyor ama bizim kadar sıcak kanlı olmadıkları kesin. 🙂 İkinci haftamızda parkta basketbol oynarken İsveçli bir çift Elin ve Leo ile tanışmıştık, hemen sosyal medya üzerinden ekleştik. Genel olarak sevimliler, Tolkien üstadın elfleri yazarken İskandinav Mitolojisi’nden / insanlarından esinlendiği söylenir.

Başka Sorularınız?
Bizim yazarken atladığımız bir kısım varsa lütfen yorum bırakın, buraya ekleyelim. Yorum yazmak istemezseniz vikingailesi@gmail adresi işinize yarayacaktır.

Takipte kalalım?
Instagram hesabımız üzerinden genel olarak Stockholm’ün yaşam tarzı, iş hayatı ve kültürel etkinlikleriyle ilgili zaman zaman canlı yayınlar yapıp, eğlenceli boomerang’lar ve story’ler ile size İsveç’i ve İsveçliliği elimizden geldiğince yaşatmaya çalışıyoruz.

www.instagram.com/vikingailesi

Bunları da sevebilirsiniz;

Yorum Bırakın