Ana Sayfa İsveç Kültürü İsveççe adıyla Julmarknad, nedir bu Noel pazarları?

İsveççe adıyla Julmarknad, nedir bu Noel pazarları?

Yazar: Ece Ardalı Kasım 29, 2018

Julmarknad, yıl sonunun yaklaştığı, günlerin iyice kısaldığı, kasım ayının sonundan Noel’e kadar devam eden, genellikle şehir merkezlerindeki meydanlara kurulan sokak pazarlarına deniyor. Bu Noel pazarlarının insanın içini ısıtan, şehre apayrı bir enerji katan bir atmosferi var. Noel Pazarları, Avrupa’nın birçok kentinde, kasabasında kuruluyor ve yaklaşık dört hafta boyunca açık kalıyor.

İsveççe’miz konuşmaya yetecek seviyede olmadığından mıdır bilinmez ama Julmarknad, yani Noel pazarlarına günlük hayatta konuşurken en çok Christmas Market adıyla kullanıyoruz. Christmas Market’ların diğer isimleri de Christkindlesmarkt, Christkindlmarket, Christkindlimarkt, ve Weihnachtsmarkt. Gördüğünüz gibi birçok alternatif mevcut 🙂

Gamla Stan Julmarknad

Peki Noel pazarları nereden gelmiş?

Noel Pazarları, İngilizce’de ‘Advent’ olarak adlandırılan Noel’den önceki dört haftayı simgeleyen dönemle beraber açılmaya başlanıyor. Noel pazarlarının geçmişi 13. yüzyıla kadar dayanıyor ve o zamanlar Roma İmparatorluğu’na ait olan Almanca konuşulan bölgelerde ilk kez görülmeye başlandığı söyleniyor. Sonrasında da haliyle tüm Avrupa’ya ve çoğunluğu Hristiyan popülasyona sahip ülkelere yayılmış.

Julmarknad’da neler bulabilirsiniz?

Julmarknad’da farklı birçok şey bulmak mümkün. Turistik gelenler için hediyelik eşya almak isteyenler için burası bir cennet. Geleneksel eşyalardan yün kazaklara, şekerlemelerden atıştırmalıklara, kendinize ya da sevdiklerinize alabileceğiniz biblo, ev eşyası gibi çeşitli birçok şeyi Noel pazarlarında bulabilirsiniz. Aynı zamanda bazı Noel pazarlarında geleneksel müzikler çalan gruplar, danslar, buz pateni pistleri, dönme dolaplar da görmek mümkün! Aynı zamanda Noel pazarlarında hava genellikle soğuk olduğu için size bir tavsiyemiz var. Neredeyse her Noel pazarında bulacağınız sıcak şarapları mutlaka denemelisiniz! Böylelikle hem pazarı gezip, hem de üşümeden tadını çıkartabilirsiniz.


Avrupa’nın en güzel Noel pazarları nerede?

Avrupa’nın en güzel Noel pazarları nerede diye soracak olursanız, bu kişilerin beklentisi ve bakış açısına göre elbet değişiklik gösterecektir; ancak internette yaptığımız bir araştırmadan sonra CNN’in paylaştığı aşağıdaki listeyi bulduk. Eğer gideceğiniz yeri belirlemekte Noel pazarları büyük bir yere sahipse, kendi zevklerinizi de ön planda tutararak biraz daha araştırma yapmanız faydalı olabilir.

1. Strasbourg, France
2. Viennese Christmas Market, Vienna, Austria
3. Grand Christmas Market, Montreal, Canada
4. Old Town Square and Wenceslas Square, Prague, Czech Republic
5. Piazza Santa Croce, Florence, Italy
6. Krakow, Poland
7. Frankfurt Christmas Market, Birmingham, UK
8. Tivoli Gardens, Copenhagen, Denmark
9. Gendarmenmarkt, Berlin, Germany
10. Winter Wonders, Brussels, Belgium

Stockholm’de Julmarknad’lar bu hafta yeni yeni açılmaya başlıyor, biz de yakın zamanda ziyaret edip izlenimlerimizi Instagram sayfamızdan paylaşacağız! O zamana kadar Visit Stockholm’ün paylaştığı Stockholm’deki Noel marketler sayfasına göz atabilirsiniz. Hej då!

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! 🙂

Bunları da sevebilirsiniz;

Yorum Bırakın