Ana Sayfa İsveç Kültürü Evinize İskandinav Ruhu Katın!

Evinize İskandinav Ruhu Katın!

Yazar: Ece Ardalı Temmuz 31, 2018

İskandinav tarzı deyince aklınıza ne geliyor? Eskiden daha çok yazlıklarda kullanılan kenarları ahşap koltuklar mı? Artık bunları bir kenara bırakmanın vakti geldi! İkea’ya yaptığımız, hayatımızın her döneminde bize bir anı olarak kalan ziyaretler ve artık hepimizin evimize girebilen İkea parçalarıyla bence İskandinav dekorasyonuna hazırız!

İskandinav evleri beyaz ağırlıklı dekorasyonuyla ferah ve iç açıcı bir atmosfer sunuyor.

Karışık desenleri bir kenara bırakın!

İskandinav tarzı aslında sadeliği ve şıklığı da beraberinde getiriyor. Sade olan bir şey güzel değildir anlayışına sert bir karşılık veriyor. Evinizi dekore ederken çok karmaşık düşünmenize gerek yok. Duvarlarınızda beyaz ya da çok açık tonlarda beyaza yakın diyebileceğimiz renkleri tercih edin. Özellikle İskandinav dekorasyon tarzında beyaz renginin duvarda sıklıkla tercih etmesinin bir sebebinin de kış aylarında güneş ışığından maksimum faydalanmak ve evi ferah göstermek olduğunu düşünüyorum. “Duvarlar beyaz olur mu, hastane gibi ne o öyle!” demeyin, deneyin, çok şık olduğunu göreceksiniz.

Duvarları beyaz yaptık, şimdi evi biraz renklendirmemiz lazım. Burada aslında kuralımız %70 beyaz, %20 beyazı tamamlayacak bir ahşap rengi ya da tercih ettiğiniz bir renkte mobilya ve döşemeler; %10’luk kısımda da sevdiğiniz başka renklerden objeler, yastık kılıfları ve cam mumluklar kullanabilirsiniz.

Obje satın alırken objeye tek olarak bakmamak gerekiyor. Demek istiyorum ki, bazen bir obje değil birkaç objenin renk ve biçimleriyle beraber yarattığı kompozisyon daha güzel oluyor. Hiç büyük bir mağazaya gidip “Ama bizim evde burada durduğu gibi durmuyor ki!’ dediğiniz olmadı mı? Benim çok oldu 🙂 Bu aslında mağazanın ışığı, atmosferi, koyulan objenin durduğu ahşabın tonu, etrafındaki diğer objelerin rengi gibi birçok etken ile şekilleniyor ve bize en güzel haliyle sunuluyor.

Atmosferden bahsetmişken onu etkileyen en önemli kriteri atlayamayız tabii ki, aydınlatma.

Aydınlatma o kadar önemli bir etken ki, dekorasyondan ve göz zevkinden öncelikli olarak insan psikolojisini direkt olarak etkiliyor.

Evinizin aydınlatmasını yaparken büyük parçalar yerine küçük aydınlatma seçeneklerinden yararlanıp, evinizin havasını yumuşatabilirsiniz.

Beyaz lambalarla oldum olası aram hiç iyi olmamıştır; bir de tepeden gelen ışıklarla. Bu ikisini bir kenara bıraktığınızda aslında geriye kalan çeşitli ve alternatif aydınlatma biçimleri size fazlasıyla yetecektir.

Örneğin İkea’da satılan ve bir rafa ya da bir mobilyanın kenar ölçüsüne göre ayarlanabilen duvara yansıtılan ışığın odaya geri dönmesi ile oluşan aydınlatma odaya oldukça güzel bir aura kazandıracaktır.

Tipik bir İskandinav salonu 🙂

Bunun yanı sıra, abajurlar, yer lambaları, raflara yerleştirilen küçük led lambalar da aydınlatmanızı destekleyecek, istediğiniz zaman arttırıp azaltacağınız bir düzenlemeyle kısa sürede alışacağınız bir hal alacaktır. Ve tabii ki bir de mumlar! 2000’ler mumların çok popüler olduğu yıllardı, dizilerde, evlerde, mağazalarda hep farklı farklı mumlar görüyorduk. Hatta Derya Baykal evde nasıl mum yapabileceğimizi bile bize öğretmişti, hatırlar mısınız? 🙂

O zamanlardan beri mumları çok severdim; fakat bir ara sanırım çok fazla mum görmenin doymuşluğuyla biraz uzaklaşmıştım. İskandinav tarzının olmazsa olmazı mumlar, evinize yumuşak ve alacalı bir ışık ile sıcaklık katar ve evin atmosferini yumuşatır. Benim kişisel tercihim salonun çeşitli yerlerine farklı büyüklüklerde ve özellikle sehpanın üzerine de renkli camların içine yerleştirilmiş mumlar koymak. Evinizde sevdiğiniz başka alternatif renkler için %10’luk bir şımarıklık payı ayırmıştık, hatırlıyor musunuz? Örneğin bu %10’luk pay içinde istediğiniz renkte mumlar, yastık kılıfları, örtüler, minik objeler gibi evinize detay katacak faktörler ile kişiselleştirebilirsiniz. Tabloları da unutmamak lazım. Çerçeve yaptırmak çok pahalı diye düşünmeyin, zaten istediğimiz çok alengirli çerçeveler değil. Basit hatları olan; siyah, beyaz tonlarında ince kenarlı bir çerçeve işinizi fazlasıyla görecek. İkea’da dilediğiniz farklı ölçülerde tablolar bulabilirsiniz.

H&M Home’un son indiriminden aldığım birkaç parça!

Evlerimizin rock star’ı bitkiler!

Son olarak sevmeye başladıktan sonra hiç bırakamayacağınız; bitkiler. Hepimizin ailesinin evinde bir dönem bir köşede minik bir Amazon olmuştur, bundan bahsetmiyorum. Bitki kısmını çok abartmaya gerek yok, bir ya da iki saksı bitkisi, İskandinav tarzında istiyorsanız çiçeksiz Marginata ya da Areca türünde uzun ince yapraklı bitkileri tercih edebilirsiniz. Bu bitkiler uzun ömürlü ve dayanıklı bitkilerdir, uzun süre sizinle yaşayacağını unutmayın.

İskandinav dekorasyonu bir yaşam tarzını da beraberinde getiriyor. Basitlikle minimalliğin aynı olmadığı gibi, evin boş olması ile İskandinav tarzı döşenmiş bir ev de aynı şey değil. İkea’dan da gördüğümüz üzere İskandinav insanları fonksiyonelliğe ve pratikliğe çok önem veriyor. Evinize bir şey satın almadan önce ‘aslında buna ihtiyacım var mı’, ‘bunu nerede ve ne zaman gerçekten kullanacağım’ gibi birkaç adımlı sorular ile yaşamınızı bu tarzda şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Evinizi İskandinav tarzında değiştirmeye başladığınızda anlayacaksınız ki biz aslında ne yapıyormuşuz kendimize. Evlerimiz zaten genel olarak küçük, bir de içini zigon sehpa, büfe, aynalı büfe, konsol gibi bir sürü ek parçayla doldurmaya ne gerek var. Siz kendiniz nasıl rahat edecekseniz öyle döşeyin, sonra da yakın mumlarınızı ve loş aydınlatmalarınızı uzatın ayaklarınızı ve göreceksiniz ki hayat böyle çok güzelmiş!

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! 🙂

Herkese mutlu pazarlar ☀️🤗

A post shared by Viking Ailesi 🇸🇪🇹🇷vikingfamily (@vikingailesi) on

Bunları da sevebilirsiniz;

4 yorumlar

Çağla Ağustos 7, 2018 - 9:06 pm

İskandinavlar bu işi kesinlikle iyi biliyor! Sadeliğin ve açık tonların hakim olduğu şu evde nasıl mutsuz olabilir ki insan? Buram buram huzur kokuyor resmen 🙂

Reply
Burak Ardalı Ağustos 8, 2018 - 2:52 pm

Huzur yayılıyor. 🙂 Bir Danimarka deyimi olan ‘hygge’ bu noktada çok önemli hale geliyor 🙂

Reply
Berk Ağustos 8, 2018 - 2:50 pm

Gerçekten bu adamların beyazı kullanış biçimi çok ilginç. Bizdekinden çok farklı bir algısı var ve evi çok güzel gösteriyor.

Reply
Burak Ardalı Ağustos 8, 2018 - 2:53 pm

Beyaz bomboşluk değildir 🙂 Aksine, tamamladığınız şeylerle çok çok güzel gösteriyor her şeyi.

Reply

Yorum Bırakın