Ana Sayfa İsveç Kültürü Bir Yaz Geleneği, Midsummer

Bir Yaz Geleneği, Midsummer

Yazar: Ece Ardalı Ağustos 10, 2018

Midsummer, İsveçliler’in takvimlerinde yıl içinde gerçekleşen Noel’den sonraki en önemli bayram, hatta bazı kişiler için en önemlisi.

Yazın gelişinin ve en uzun günlerin kutlandığı bu iki gün, genellikle 19 Haziran, 26 Haziran tarihleri arasında Cuma günü arife(Midsummer Eve) ve Cumartesi günü asıl Midsummer günü olarak kutlanıyor.

Midsummer’da neler yapılıyor?

Stockholm’ü ziyaret edeceksem mutlaka Midsummer’a denk getirmeliyim diye düşünenleriniz varsa şu konuda sizi uyarmamız gerekiyor. Midsummer’da geleneksel olarak şehirde yaşayan lokaller Stockholm’ün etrafındaki adalara yani archipelago’lara gidiyorlar; Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerini oralarda geçiriyorlar. Şehir merkezinde çoğunluklu olarak turistler kalıyor. 

Biz bu sene ilk senemiz olduğu için şehirde kalmayı tercih ettik ve Skansen’e gittik. Skansen, dünyanın ilk açıkhava müzesi ve Midsummer’da burada geleneksel çeşitli aktiviteler yapılıyor. Yerel kıyafetlerini giymiş, eski zamanlarda yaşayan İsveçliler size büyülü bir Midsummer kutlaması yaşatıyor, biz çok eğlendik, kesinlikle tavsiye ederiz 🙂

Skansen’de neler yapabilirsiniz?

Skansen, Midsummer gününde oldukça kalabalık ama alan geniş olduğu için sizi rahatsız eden bir kalabalık hissetmiyorsunuz. Biletinizi alırken günün programını da size veriyorlar ve saate göre dilediğiniz aktiviteye katılabilirsiniz.

Popüler aktivitelerin başında çiçek tacı yapmak geliyor. Bununla ilgili olarak Skansen’de bir saatlik bir workshop da vardı; zaten çok zor bir şey değil, birkaç denemeden sonra siz de yapabileceksiniz. Merak edenler için püf noktalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Taçlarımızı hazırladıysak sonraki aktivitemiz ise doğurganlığın da simgelerinden biri olan Midsummer’a özel olarak yapılmış direğin etrafında dans etmek. Buradaki dans bildiğimiz danslardan biraz farklı. Genellikle sahneden ya da grup içinden birinin yönlendirmeleriyle küçük kurbağa dansı yapıyorsunuz, kesinlikle zor değil hatta eğlenceli diyebiliriz 🙂

Bunun dışında Skansen aktiviteleri içinde kilise konseri de var. Konserden beklentinizi çok yüksek tutmamakta fayda olabilir; daha çok iki kişilik akustik bir performans diyebiliriz. Söylenen şarkılar ise çok fantastik; biz alışmışız aşk şarkılarına öyle değil mi? Midsummer’da söylenen şarkılar genellikle doğa ile ilgili. İsveçliler için doğanın ne kadar önemli olduğunu bu şarkılarla da anlamak mümkün. Mesela oradayken dinlediğimiz şarkılardan biri şarkıcı kızın inekleri ile ilgiliydi, diğer şarkıda da keçilerinin isimlerini sayıyordu. Uykuları kaçsa bu şarkı ile yeniden uykuya dalmaları çok zor olmasa gerek 🙂

Midsummer’da Skansen’e gitmezseniz, şehir dışında bir yerlere gidip arkadaşlarınız ya da ailenizle kalabalık ve uzun oturmalı yemek sofraları kurarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Midsummer’ı anlatmak için İsveç tabi ki boş durmamış ve bunun için güzel bir video da hazırlamış, mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz! Biz Midsummer’ı çok sevdik, gerçekten bir kere deneyimledikten sonra keşke yine Midsummer gelse diyorsunuz bizden söylemesi 🙂

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! 🙂

Bunları da sevebilirsiniz;

Yorum Bırakın